اطلاعات تماس

  آدرس:  تهران، خیابان گاندی ، کوچه 5 ، پلاک 5 ، واحد 2 - شرکت اطلس ره نگار آریا

  واحد فروش:  09102087500  09102087600   88880034-021

  ایمیل:  info@gpsrahnegar.com

  ساعات کاری:  شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9-17 پنجشنبه از ساعت 9-12

تگ ها

مربی خواب در ساعت گارمین Venu ۳

گارمین باعرضه ساعت Venu3 ویژگی های Sleep Coach و Nap Detection را معرفی کرده است. این ویژگی ها شباهت زیادی به قابلیت Whoop’s sleepدارند و رویکردی متفاوت برای ردیابی خواب ارائه می دهند. در این مقاله به بررسی مکانیک این ویژگی و اهمیت آن می پردازیم.

پیش از پرداختن به این ویژگی ها، درک نقش خواب در تربیت بدنی بسیار مهم است. خواب کافی برای بازیابی عضلات، وضوح ذهنی و سلامت کلی بدن امری حیاتی است. زمانی که شما در حال فعالیت هستید، بدن شما به زمان بیشتری برای ترمیم و جوان سازی نیاز دارد. خواب آلودگی می تواند منجر به کاهش عملکرد، افزایش خطر آسیب دیدگی و خستگی ذهنی شود.

پیش از معرفی قابلیت Sleep Sound و تشخیص خواب، ردیابی خواب دستگاه‌های گارمین نسبتا ساده بود. این برنامه در درجه اول روی پایش مدت زمان و کیفیت خواب متمرکز بود و خواب را در مراحل مختلفی مانند خواب سبک، عمیق و REM دسته بندی می کرد. این داده ها  مجموعه ای از حرکت و معیارهای ضربان قلب جمع آوری هستند.

ساعت گارمین در نسخه های قبلی این قابلیت تنها یک نمای کلی از الگوهای خواب شما ارائه می داد و فاقد توصیه های شخصی سازی شده و بینش های متنوع بود. سیستم قدیمی تر همچنین شامل یک ویژگی Body Battery بود که ایده ای کلی از سطح انرژی شما را نشان می داد اما توصیه های خواب پویا را براساس فعالیت های روزانه شما ارائه نمی داد. البته نباید از این نکته غافل شد که هیچ یک از ساعت های گارمین قبل از Venu3  توانایی ردیابی بیش از یک جلسه خواب در روز را نداشتند و این قابلیت اضافه شده است.

مربی خواب  ساعت گارمین چیست؟

Garmin Sleep Coaching با تحلیل های Firstbeat کار می کند و توصیه های تخصصی خواب را با داده های بلادرنگ زندگی شما ترکیب می کند. هدف این است که به شما کمک کند نیازهای خواب شبانه خود را بهتر درک کنید. کارشناسان توصیه می کنند که بزرگسالان سالم باید بین ۷ تا ۹ ساعت بخوابند. با این حال، گارمین با شخصی سازی این توصیه کلی یک قدم فراتر می رود.

مربی خواب ساعت گارمین چگونه کار می کند؟

این ویژگی یک "Personal Baseline" ایجاد می کند (میزان خوابی که باید به طور ایده آل هر شب دریافت کنید). این Baseline هر شب با در نظر گرفتن معیارهای مختلف سازگار می شود. پس از راه اندازی، مربی خواب از گروه سنی شما برای تعیین خط پایه شخصی (Baseline) شما استفاده می کند. برای بزرگسالان زیر ۳۵ سال، این زمان از ۸ ساعت شروع می شود و به تدریج برای افراد بالای ۶۵ سال به ۷.۵ ساعت کاهش می یابد. به عنوان مثال، نقطه شروع برای افراد ۳۵ تا ۴۹ ساله ۷ ساعت و ۵۰ دقیقه است.

با این حال، این اساس ایستا نیست؛ بلکه براساس چهار عامل کلیدی دیگر تنظیم می شود:

  • سطح فعالیت روزانه و طولانی مدت
  •  تاریخچه خواب اخیر
  • خواب های انجام نشده
  •  تغییرپذیری ضربان قلب (HRV) 

این عوامل در مجموع بر افزایش یا کاهش نیاز خواب شب شما تاثیر می گذارند. برآورد اولیه در طول روز براساس این عوامل اصلاح می شود. شما می توانید روی قابلیت Sleep Coach interface ضربه بزنید تا ببینید هر کدام از آن ها چگونه به آنالیز شما کمک می کنندفراتر از سابقه خواب، سابقه فعالیت نقش حیاتی ایفا می کند. ورزش سخت می تواند به طور قابل توجهی نیاز به خواب شما را افزایش دهد، در حالی که یک روز سبک یا غیر فعال ممکن است آن را کاهش دهد. گارمین Sleep Coach حتی الگوهای فعالیت طولانی مدت شما را نیز در نظر می گیرد، هرچند هرگز بیش از ۹ ساعت خواب را پیشنهاد نمی کند.


تصور کنید که یک جلسه کاری شدید داشته اید. مربی خواب احتمالا خواب بیشتر در آن شب را برای کمک به بهبود عضلات توصیه می کند. برعکس، یک روز کم تحرک ممکن است منجر به توصیه برای خواب کم تر شود. این رویکرد پویا به شما کمک می کند نیازهای خاص بدن خود را درک کنید و آن را به ابزاری ارزشمند برای ورزش کاران و افراد فعال تبدیل می کند. HRV عامل مهم دیگری است که ارزش بالایی را در ساعت های گارمین دارد. این یک معیار آماری از تغییرپذیری بین ضربان های متوالی قلب است. این قابلیت به دقت توسط سیستم عصبی اتونومیک شما تنظیم می شود که بر سیستم های مختلف فیزیولوژیکی حاکم است. سطوح بالاتر HRV در مقایسه با خط پایه فردی شما نشان دهنده بهبود و آمادگی بهتر برای اقدام است. سطوح پایین تر می تواند نشان دهنده استرس یا نیاز ریکاوری طولانی مدت فرد باشد.

 Garmin Nap Detection

چرت ها (خواب های کوتاه و سبک) معمولا جزو دوره های خواب روزانه هستند. ساعت گارمین از Firstbeat Analytics برای تشخیص خودکار نوتیفیکیشن ها و ادغام آن ها با معیارهای کلی سلامتی شما استفاده می کند. این ویژگی همچنین تاثیر چرت زدن را هنگام برآورد نیازهای خواب شبانه شما در نظر می گیرد.

ویژگی Nap Detection

برای رسیدن به نتایج مطلوب، چرت زدن باید کم تر از ۳ ساعت و خارج از زنجیره خواب طبیعی شما باشد. این بدان معناست که باید بیش از یک ساعت پس از بیدار شدن شما شروع کنند و حداقل یک ساعت قبل از خواب شما به پایان برسند. بیشتر چرت ها در درجه اول از خواب سبک تشکیل شده اند، چرا که بعید است مراحل خواب عمیق و REM در مدت زمان کوتاهی شکل بگیرند. گارمین راهنمایی های چرت زدن شخصی سازی شده، از جمله بهترین زمان و مدت زمان برای چرت زدن را فراهم می کند. به عنوان مثال، نقطه میانی بین زمان عادی بیداری و خواب شما معمولا بهترین زمان برای چرت زدن است. خواب های بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به اندازه کافی طولانی هستند تا بدون اختلال در برنامه خواب شما، مزایای عملکردی بالایی داشته باشند.


ویژگی Nap Detection ساعت گارمین به صورت خودکار نوتیفیکیشن های شما را بدون نیاز به ورودی دستی ردیابی می کند. با این حال، می توانید حالت خواب را از طریق منوی کنترل ها نیز فعال کنید تا ساعت را مجبور به ردیابی خواب کنید. هنگامی که چرت زدن به پایان رسید، داده ها در مکان های مختلف از جمله ویژگی های انرژی بدن و مربی خواب ظاهر می شوند.

چرا این معیارها در گارمین اهمیت دارند؟

یک دونده را در نظر بگیرید که باید جلسات تمرین را با استراحت کافی متعادل کند. مربی خواب می تواند مدت زمان خواب بهینه را براساس شدت روزهای تمرینی توصیه کند، در حالی که تشخیص Nap می تواند بهترین زمان ها را برای چرت های کوتاه برای به حداکثر رساندن بهبودی خواب پیشنهاد دهد. بررسی های اولیه این ویژگی های جدید عموما مثبت هستند. ردیابی Nap نسبتا دقیق است و زمانی که در محدوده ۳ تا ۵ دقیقه ای به خواب می روید را ثبت می کند. با این حال، ممکن است مدت زمان خواب شما را کمی بیش از حد تخمین بزند.هم Sleep Cycle و هم Nap Detection قابلیت هایی ارائه می دهند که صرفا فراتر از پایش خواب است. این قابلیت ها دیدی جامع از فعالیت های روزانه شما و چگونگی تاثیر آن ها بر خواب و به طور کلی عملکرد شما ارائه می دهند.

در حالی که این ویژگی ها در حال حاضر منحصر به ساعت گارمین Venu3  هستند، اما کاربرد آن ها نشان می دهد که گارمین ممکن است آن ها را به مدل های دیگر هم رده خود هم گسترش دهد. این شرکت هنوز به صورت رسمی خبری از این موضوع نداده، اما همکاران ما در اطلس ره نگار (نمایندگی رسمی محصولات گارمین در ایران) به محض دریافت خبر جدید از این موضوع آن را با شما به اشتراک می گذارند. 

کنترل_خواب_گارمیناپلیکیشن_گارمینگارمینپایش_خواب_گارمینساعت_گارمینخرید_ساعت_گارمینساعت_هوشمند_گارمینمحصولات_گارمینمربی_گارمینقیمت_ساعت_گارمین

دیدگاه

ثبت دیدگاه

نمایندگی ساعت گارمین در ایران